Епілепсія. Епілептичний статус

Епілепсія – це прогредієнтне нервово-психічне захворювання, що виявляється нападами (судомними, сенсорними чи їхніми психічними еквівалентами) і специфічними змінами особистості (епілептичний характер та епілептичне недоумство).

За даними світової статистики на епілепсію страждають 0,6-0,7% населення земної кулі, здебільшого чоловіки. Майже у 75% випадків захворювання починається у віці до 20 років.

Етіологія та патогенез епілепсії . Етіологічні чинники епілепсії можна розділити на спадкові (підвищена судомна готовність) та екзогенні (пов’язані з органічними ураженнями головного мозку). Відомо, що епілепсія здебільшого починається у дитячому віці, оскільки ще до народження плід зазнає великої кількості негативних впливів так званих ембріональних чинників, які можуть спричинити це захворювання (гіпоксія плода, черепно-мозкові травми плода, нейроінфекції у дитини, інфекції, інтоксикації та травми у матері). Інфекційні захворювання є одним із провідних етіологічних чинників розвитку епілепсії і у дорослих.

Епілепсія є поліетіологічним, але монопатогенетичним захворюванням. У патогенезі цієї хвороби виділяють церебральний і загальносоматичний компоненти. Церебральний компонент полягає в змінах у головному мозку з утворенням у ньому епілептогенного, а далі – й епілептичного вогнища.

Епілептогенне вогнище є джерелом збудження нейронів внаслідок їх органічного ураження. Для локалізації цього вогнища оточуючі нейрони створюють навколо нього захисну зону негативної індукції. Якщо вона стає неефективною, то навколишні нейрони переходять у перезбуджений стан, тобто, виникають епілептичні розряди – гіперсинхронізовані біоелектричні потенціали (гіперполяризація синаптичних мембран), що на ЕЕГ мають вигляд високоамплітудних синхронних коливань.

Епілептичне вогнище – це група нейронів, які втягнуті у фокальний епілептичний розряд. Іноді можуть виникати вторинні “дзеркальні” епілептичні вогнища, що не згасають за зниження активності первинного. Це зумовлює поліморфізм клінічних виявів епілепсії.

Загальносоматичний компонент патогенезу полягає у різних за рівнем порушеннях білково-азотистого обміну, ендокринного балансу, мінерального обміну та метаболізму у мозковій тканині.

Класифікація . Як відомо, епілепсію традиційно розділяють на так звану генуїнну (есенціальну) та симптоматичну.

Генуїнна епілепсія – це хвороба без виясненої етіології або переважно спадкового походження з наявністю в клінічній картині генералізованих приступів і специфічних, схильних до прогресування, змін особистості.

Симптоматичною епілепсією називають судомні напади і специфічні зміни особистості, які виникають при поточних органічних захворюваннях головного мозку (нейроревматизм, нейросифіліс, пухлини головного мозку тощо) і при резидуальних енцефалопатіях, обумовлених віддаленими наслідками мозкових інфекцій, травм, інтоксикацій.

На сьогодні, окрім епілепсії як прогредієнтної хвороби, виділяють такожепілептиформний синдром – непрогредієнтну судомну реакцію організму на патогенний вплив.

Найбільш частими і характерними виявами епілепсії є різноманітні пароксизмальні розлади – раптові, скороминучі моторні, сенсорні чи психічні порушення. Серед них виділяють (за В.В.Ковальовим, 1979):

І. Генералізовані (центренцефалічні, поширені) напади

А. Первинно-генералізовані (без аури).

Б. Вторинно-генералізовані (з аурою).

1. Великі судомні напади:

– розгорнутий;

– абортивний.

2. Малі (безсудомні напади):

–  абсанс (простий і складний);

– пікнолептичний;

– міоклонічний (імпульсивний);

– акінетичний (пропульсивний).

3. Епілептичний стан:

– великих судомних нападів;

– малих нападів.

ІІ. Вогнищеві (фокальні, парціальні) напади

1. Моторні пароксизми:

–  джексонівський;

– адверсивний;

– психомоторний.

2. Сенсорні пароксизми (галюцинаторні, ілюзорні, елементарні):

– соматосенсорні;

– зорові;

– слухові;

– нюхові;

–  смакові.

3. Психічні пароксизми:

– сутінковий стан свідомості;

– пароксизмальна дисфорія;

– пароксизмальні страхи;

– дереалізаційний і деперсоналізаційний пароксизми;

– інші – епілептичні делірій і ступор.

4. Мовні пароксизми:

– втрата артикуляції;

– афатичний пароксизм.

1. Вегетативно-вісцеральні пароксизми .

Епілептичний статус – часті судомні напади, між якими хворий не приходить до свідомості (може спостерігатися 300 нападів на добу і більше). Деколи епілептичний статус триває впродовж кількох діб. Такий стан є загрозою для життя хворого і якщо не вжити відповідних заходів для виходу з нього, може настати смерть унаслідок набряку мозку, гіпертермії, порушення дихання і діяльності серця. Може розвинутися набряк легень.

Епілептичні психози . Їх поділяють на дві великі групи:

Гострі (транзиторні) психози. Включають в себе гострі психози з потьмаренням свідомості (деліріозні, онейроїдні, аментивні та сутінкові стани) і без потьмарення свідомості (гострі афективні та галюцинаторно-параноїдні психози).

Затяжні (протраговані) психозиВони розвиваються, як правило, через 10-15 років після маніфестації епілепсії (А.И.Болд ы рев, 1984). Основні їх форми: паранояльна, галюцинаторно-параноїдна і кататонічна. Перебіг затяжних епілептичних психозів може бути як безперервним, так і приступоподібним, а тривалість – від декількох місяців до року.

Зміни особистості . У процесі тривалого перебігу епілепсії у хворих поступово виникають своєрідні зміни усіх сфер її психічної діяльності – мислення та мови, емоційних реакцій, поведінки, ставлення до себе та навколишнього світу – формується так званий епілептичний характер: мислення набуває загальмованості, в’язкості, деталізованості, конкретності; хворий не може розмежувати головне і другорядне. При цьому різко виражені дратівливість, запальність, злісність, гнівливість, злопам’ятність. Хворі причепливі, егоцентричні; водночас вони можуть бути занадто ввічливими, улесливими (“полярність емоцій”). Має місце схильність до вживання зменшувальних слів, надмірний педантизм.

При подальшому прогресуванні хвороби наступають особливі зміни пам’яті та інтелекту: у хворих багато років зберігається пам ‘ ять на дати і частоту нападів, а також на інші факти, що мають відношення до хвороби. У той же час втрачається пам’ять на суспільні події, професійні та шкільні знання; усі інтереси хворих, окрім турботи про своє здоров ‘ я, згасають (епілептичне або концентричне недоумство).

Діагноз епілепсії спирається на три основних діагностичних критерії:

– наявність здатних до повторення нападів;

– виявлення так званих епілептичних радикалів у структурі особистості хворих;

– наявність ознак прогредієнтності у вигляді тенденції до збільшення частоти і видозміни нападів.

Лікування . Особливості епілептичної хвороби потребують дотримання під час організації й проведення лікування певних принципів:

  • безперервності й тривалості уживання лікарських засобів;
  • поступовості підвищення доз і зміни препаратів;
  • комплексності лікувального процесу;
  •  

Невідкладна допомога при епілептичному статусі :

  1.  запобігання асфіксії внаслідок западання язика, аспірації слини та блювотних мас;
  2. внутрішньовенне уведення 2-8 мл 0,5% р-ну препаратів групи діазепаму (діазепам, реланіум, сибазон, седуксен) – до 80 мл на добу;
  3. після очисної клізми ректально уводять 60 мл 2% р-ну хлоралгідрату або 30 мл 2% р-ну натрію барбіталу;
  4. через 30 хв. після клізми рекомендується внутрішньом’язове уведення 10-15 мл 25% р-ну магнію сульфату;
  5. за неефективності препаратів групи діазепаму уводять внутрішньовенно натрію оксибутират (по 10 мл 20% р-ну);
  6. при відсутності ефекту уводять внутрішньом’язово 1 мл гексеналу або натрію тіопенталу, розчинених у 10 мл ізотонічного р-ну натрію хлориду (по 0,5 мл у кожну сідницю);
  7.  якщо судоми не припиняються, вдаються до інгаляції окису азоту в суміші з киснем (співвідношення 2:1). Наркоз (на рівні 1–2-ї хірургічних стадій) повинен тривати ще 1-2 год. після усунення епілептичного статусу;
  8. у тяжких випадках проводять спинномозкову пункцію з випусканням 15-20 мл ліквору.

Експертиза :

Лікарсько-трудова . За наявності частих нападів і недоумства хворих на епілепсію визнають непрацездатними з призначенням ІІ групи інвалідності. У разі вираженого концентричного недоумства, коли хворі потребують постійного стороннього догляду, їм надають інвалідність І групи.

Військова . Згідно зі статтею 22 Наказу міністра оборони України №2 від 4 січня 1994 року “Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України” хворих на епілепсію визнають непридатними до військової служби зі зняттям з військового обліку.

Судово-психіатрична . Якщо правопорушення здійснено в психотичному стані, особливо з сутінковим розладом свідомості, а також при епілептичній недоумкуватості тяжкого ступеня, хворого визнають неосудним. У разі скоєння тяжкого злочину і небезпеки його повторення, в судовому порядку вирішують питання про примусове лікування підекспертного. Пацієнтів з вираженим дефектом психіки визнають недієздатними – на них накладають опіку.