Додатковий нерв (XI). Синдроми, дослідження функції

Додатковий нерв (n. accessorius, XI пара). – чисто руховий нерв, складається з двох частин — черепної і спинномозкової. черепна частина нерву починається з спільного ядра, яке є спільним з язикогорловим та блукаючим нервами. Ядро спинномозкової частини додаткового нерва лежить лежить в сірій речовині передніх рогів спинного мозку на рівні 1—6 шийних сегментів. Аксони клітин цих ядер — спинномозкові корінці — крізь великий потиличний отвір (foramen occipitale magnum) проникають у порожнину черепа, де з’єднуються з черепними корінцями — волокнами спільного ядра. У результаті цього утворюється спільний стовбур додаткового нерва, який залишає порожнину черепа крізь яремний отвір і поділяється на дві гілки. Внутрішня гілка приєднується до стовбура блукаючого нерва як його рухова частина, а зовнішня (власне додатковий нерв) іннервує грудинно-ключично-сосковий і трапецієподібний м’язи. Таким чином, при участі додаткового нерву здійснюється згинання голови вперед, поворот голови в протилежну сторону, потиснення плечима, відведення плечового поясу назад, приведення лопатки до хребта, піднімання плечима вище горизонтальної лінії.

Будова ХІ пари черепних нервів


Синдроми ураження додаткового нерву

Периферійний параліч і парез грудино-ключично-соскового і трапецієвидного м’язів розвиваються при ураженні периферійного нейрону — ядра або стовбура додаткового нерву.

При однобічному ураженні нерва спостерігаються такі симптоми:

· неможливий або утруднений поворот голови в здорову сторону;

· неможливе або утруднене піднімання плечового поясу (знизування плечима);

· плече на хворій стороні опущене;

· нижній кут лопатки на стороні ураження відходить назовні
і вверх;

· обмежене піднімання руки вище горизонталі.

У випадках двобічного ураження нерва хворі не можуть утримувати голови, неможливі повороти, голови в сторону, піднесення плечового поясу і т.п.

Ураження XI пари за периферійним типом спостерігається нечасто (кліщевий енцефаліт, краніоспінальні пухлини).

Центральний параліч м’язів, які іннервуються додатковим нервом, через двобічні кортиконуклеарні зв’язки в клінічній практиці зустрічається рідко.

Однобічне порушення функцій кортико-нуклеарних волокон не викликає помітних змін вказаних рухів, а при двобічному ураженні — спостерігаються обмежені рухи голови в сторони, піднімання рук і т.п.

Дослідження функцій додаткового нерву

Функції додаткового нерву зручніше досліджувати в положенні стоячи або сидячи. Для цього хворого просять:

а) нагнути голову вперед;

б) повернути її в сторону;

в) потиснути плечима;

г) підняти плечі вище горизонталі;

д) привести лопатки до хребта.

В нормі всі ці рухи виконуються без будь-яких утруднень.