Нюховий нерв складовою частиною нюхового аналізатора. Клітини першого чутливого нейроналежать у слизовій оболонці носа. їхні дендрити сприймають нюхові подразнення, а аксони, зливаючись, утворюють по 18—20 нюхових ниток, які і є нюховими нервами. Нюхові нитки пройшовши продірявлену пластинку потрапляють в порожнину черепа і там переключаються на другий нейрон, сукупність яких утворює нюхову цибулину, яка розташована на основі мозку. Аксони других нейронів утворюють нюховий шлях, який прямує до первинних (підкіркових) нюхових центрів – у нюховий трикутник, передній продірявлений простір, прозору перетинку, таламус. У цих утворах лежать клітинитретього нейрона, аксони яких прямують до вискових часток свого і протилежного боків, переважно до звивини морського коника. Таким чином, нюхові імпульси з кожної половини носа надходять в обидві півкулі мозку.
Синдроми ураження нюхового нерву.
Ураження нюхової цибулини, нюхового тракту і первинних нюхових центрів у ділянці півкуль великого мозку супроводжується розладом нюху з того самого боку.
Ушкодження вискових часток великого мозку може спричинити лише до зниження нюху, оскільки в кожну півкулю приходять імпульси з обох половин носа.
При подразненні кіркового кінця нюхового аналізатора в ділянці внутрішньої поверхні вискової частки в клініці можуть спостерігатись нюхові галюцинації, тобто відчування неіснуючих запахів.
Нюхова агнозія (невпізнавання знайомих запахів) рідко спостерігається оскільки для цього потрібно двобічне пошкодження кіркових кінців нюхового аналізатора.
Дослідження функції нюхового нерву.
Дослідження функцій нюхових нервів проводять за допомогою набору ароматичних речовин з характерними відомими, але не дуже різкими запахами (м’ята, камфора, гас та ін.), щоб не подразнювати закінчення трійчастого нерва. Пробірку підносять до кожного носового отвору окремо, другий отвір закривають. При цьому досліджуваний повинен назвати запах.
Перед дослідженням слід перевірити прохідність носових ходів за допомогою наступної проби: поперемінно закриваючи то одну то іншу ніздрю просять хворого подути подихати на ватку. При прохідності носових ходів ватка буде відхилятись під випливом струменю повітря, яке видихається.