Протиепідемічні заходи проти трансмісивних інфекцій

Ланки епідемічного процесу при малярії.

Природним джерелом малярійних плазмодіїв є хвора на малярію людина і паразитоносій, а також комар роду Anopheles. Однак комарів прийнято вважати специфічними переносниками збудників малярії, а людину єдиним джерелом збудника.

Людина заразна весь період гаметоносійства. За vivax- та ovale – малярії з 4-6 дня хвороби впродовж 2-3 років, за чотириденної малярії впродовж десятків років, за тропічної малярії з 11-15 дня хвороб впродовж 5-8 тижнів.

Самки комарів стають заразними по завершенню спорогонії і до смерті (від кількох днів до 2,5 міс.).

Основний шлях передачі збудників малярії – трансмісивний. Зараження людини відбувається через укус самок комарів роду Anopheles в слинні, яких містяться спорозоїти. Відомо біля 80 видів комарів роду Anopheles, які є переносниками збудників малярії.

Зараження малярією також може відбутися гемотрансфузійним шляхом – при переливанні цільної крові чи формених елементів. У консервованій крові плазмодії зберігаються впродовж 10-14 діб, узамороженій – кілька років. Інфікування людини також може відбутися парентеральним шляхом через забруднений кров'ю хірургічний інструмент. Епідеміологічне значення гемотрансфузійного та парентерального шляхів передачі малярійних плазмодіїв не суттєве і призводить до спорадичних випадків захворювання.

Сприйнятливість до малярії дуже висока і може сягати 100%. Виключення складають люди з генетично детермінованою несприйнятливістю до окремих видів плазмодіїв. Особи з серповидноклітинною анемією, дефіцитом Г-6-ФДГ, носії фетального гемоглобіну несприйнятливі до плазмодія тропічної малярії, корінне населення Західної Африки несприйнятливе до vivax-малярії. В ендемічних районах на малярію хворіють в основному діти з 3-х місячного віку.

Прояви епідемічного процесу при малярії. Для малярії характерна чітка сезонність, що пов'язано з виплодом та активізаціє юкомарів. На територіях з помірним кліматом сезон передачі збудників триває 1,5-2-3 літньо-осінніх місяці, в субтропіках – 3-6 міс, в тропічній зоні зараження малярійними плазмодіями може відбуватися весь рік.

Поширеність. Малярія природно-осередкова хвороба хоча географічне поширення її значне, від 40-60° північної широти до 20-30° південної широти. Умов для поширення малярії немає лише в пустинях, високогірних місцевостях та на Крайній півночі. Найширший ареал має триденна малярія. Тропічна та чотириденна малярія поширені переважно в тропічній та субтропічній зонах. Ареал ovale -малярії обмежений екваторіальною Африкою і деякими океанськими островами.

В Австралії, Північній Америці, Європі та більшості країн СНД малярія практично ліквідована, однак зберігається ризик її завезення із ендемічних вогнищ. В Україні реєструються лише завізні випадки малярії. Найчастіше реєструється завізна малярія викликана Р. vivax (75-80%), рідше тропічна (15-20%), ще рідше ovale-малярія (1-5%). Всі види малярії, окрім vivax-малярії, умов для поширення на території України не мають.

Ступінь ураження населення малярійними плазмодіями в ендемічних регіонах визначають за різними показниками. Зокрема найчастіше використовують показники паразитарного та селезіночного індексів:

  • паразитарний індекс – співвідношення осіб з виявленими паразитами до загальної кількості обстежених виражене у відсотках;
  • селезіночний індекс – співвідношення дітей 2-9 років із пальпуючуюся селезінкою до загальної кількості обстежених виражене у відсотках.

    За класифікацією ВООЗ на основіселезіночного індексу виділяють 4 ступені ендемічності вогнищ малярії:

  • гіпоендемія (селезіночний індекс не перевищує 10%);
  • мезоендемія (селезіночний індекс в межах 11-50%);
  • гіперендемія (селезіночний індекс в межах 51-75%);
  • голоендемія (селезіночний індекс більше 75%).

    Відповідно до класифікації ВООЗ, такі варіанти зараження малярією:

  • місцевий випадок – зараження в природному осередку;
  • завізний випадок – зараження під час перебування в ендемічному осередку, або рецидив завізного випадку;
  • повторний випадок від завізного – зараження від завізного випадку в даному або попередньому епідемічному періоді;
  • прищеплений випадок – зараження гемотрансфузійним чи парентеральним шляхом;
  • рецидивний випадок – рецидив місцевого випадку.

    Основні напрямки епідеміологічного обстеження осередку малярії.

  • У випадку виявлення хворого чипаразитоносія на території можливого поширення малярії проводиться паразитоскопічне дослідження крові членів сім'ї та сусідів;
  • Якщо виявлено повторний місцевий випадок (у сільській місцевості) проводяться подвірні обходи та паразитоскопічне дослідження крові в осіб, підозрілих щодо малярії.

    Паразитоскопічне дослідження крові передбачає виявлення плазмодіїв малярії у хворих шляхом мікроскопії забарвленої по Романовському-Гімзе товстої краплі та мазка крові. Мікроскопія товстої краплі крові дає змогу виявити малярійні плазмодії, а мазку крові – ідентифікувати їх.

    Заходи профілактичної спрямованості.

    Ι. Профілактичні заходи на територіях наявних чи можливих природних осередків малярії:

  • епідспостереження за населенням з оповіщенням про появу хворих чи підозрілих на малярію осіб;
  • забезпечення амбулаторно-поліклінічних і стаціонарних медичних закладів підготовленим персоналом та умовами для здійснення лабораторної діагностики малярії;
  • лабораторне обстеження на малярію осіб із:
  • нез'ясованою гарячкою тривалістю понад 5 діб;
  • періодичним підвищенням температури тіла;
  • анемією та гепатоспленомегалією причини, яких нез'ясовані;
  • перенесеною за останні 3 роки малярією у разі підвищення в них температури тіла.
  • Вище перераховані особи підлягають лабораторному обстеженню на малярію у будь-якому випадку незалежно від того перебувають вони в осередку малярії чи ні.
  • захист житлових і господарських приміщень від комарів (сітки на вікна, використання репелентів, інсектицидів), а також індивідуальний захист від укусів комарів (спеціальний одяг, використання репелентів);
  • знищення комарів у дикій природі всіма можливими способами (проведення гідротехнічних заходів, знищення личинок комарів шляхом застосування ларвіцидних засобів тощо);
  • спостереження за динамікою чисельності комарів роду Anopheles;
  • сезонна хіміопрофілактика малярії в осіб, які проживають в активному природному осередку малярії.

    ΙΙ. Профілактичні заходи спрямовані на запобігання завезення малярії на територію країни:

  • лабораторне обстеження на малярію іноземців та власних громадян, які прибули із країн неблагополучних по малярії. Зазначені особи підлягають лабораторному обстеженню при кожному підвищені температури тіла впродовж 3-хроків після прибуття з ендемічного осередку малярії;
  • особиста хіміопрофілактика малярії в осіб, які виїзжають у країни ендемічні по малярії;
  • дезінсекційні заходи на транспортних засобах, які прибувають з ендемічних по малярії регіонів.

    Заходи протиепідемічної спрямованості.

  • Ізоляція і лікування (санація) хворих на малярію і паразитоносіїв в умовах стаціонару чи на дому, в приміщеннях недоступних для комарів;
  • Обстеження осіб, які спілкувалися з хворим;
  • Повноцінне лікування хворих, недопущення рецидивів хвороби та гаметоносійства;
  • Зняття ізоляції не раніше як через 2-3 доби після звільнення організму від паразитів (за результатами мікроскопії товстої краплі крові);
  • Встановлення диспансерного нагляду за реконвалісцентами малярії впродовж 2-х років із щоквартальним, а з квітня по вересень щомісячним обстеженням;
  • Припинення донорства в осіб, які хворіли на малярію;
  • Застосування заходів профілактичної спрямованості.

    Специфічна профілактика малярії. Специфічна профілактик малярії знаходиться на стадії розробки і ще незастосовується. З метою профілактики малярії у населення, яке проживає в ендемічних регіонах чи в осіб, які прибувають у ці регіони застосовують хіміопрепарати. З цією метою найчастіше використовують хлорохін (делагіл) по 0,25 г 2 рази на тиждень та хлоридин по 0,4 г. 1 раз на тиждень. В неблагополучних стосовно малярії регіонах хіміопрофілактику розпочинають за 1-2 тижні до появи першої генерації комарів, проводять впродовж всього епідемічного періоду і припиняють через 1 міс. після його завершення.

    Для профілактики малярії в осіб, які виїзжають в ендемічні країни експерти ВООЗ рекомендують призначати:

    № п/п

    Препарат

    Початок прийому

    Завершення прийому

    1.

    Комбіновані таблетки автоквалон/прогуаніл (палюдрин, бігумаль)

    за 1 день до від'їзду за кордон

    через 7 діб після повернення

    2.

    Хлорохін (делагіл)

    за 1 тиждень до від'їзду за кордон

    через 4 тижні після повернення

    3.

    Комбіновані таблетки хлорохін/прогуаніл

    за 1 тиждень до від'їзду за кордон

    через 4 тижні після повернення

    Прояви та ланки епідемічного процесу при хворобі Лайма.

    Природнім джерелом боррелій являються великі та малі ссавці (гризуни, представники родини собачих, олені, птахи, а також інші ссавці). Є дані, що джерелом інфекції можуть бути і деякі домашні тварини (коти, собаки, вівці, велика рогата худоба).

    Основний шлях передачі B. burgdorferi – трансмісивний. Зараження людини відбувається при укусах (кровосмоктанні) переважно іксодових кліщів. Описані випадки внутрішньоматкового інфікування плода у хворих на хворобу Лайма вагітних жінок.

    Сприйнятливість до інфекції висока. Хвороба реєструється у всіх вікових групах від 2 до 82 років. Частіше інфікуються чоловіки віком від 20 до 50 років: лісники, лісоруби, мисливці, єгері тощо, які мають високий ризик бути ураженими кліщами. Ураження кліщами інших груп людей та їх інфікування борреліями відбувається під час відпочинку у лісопаркових зонах, збирання грибів та ягід, роботі на дачних ділянках тощо. Для хвороби Лайма характерна весняно-літня (травень-серпень) сезонність, що пов'язано з найбільшою активністю кліщів.

    Поширеність та активність природних осередків . Хвороба Лайма є однією із найбільш поширених природно-осередкових інфекцій. Вона реєструється у країнах Європи, Азії, Північної Америки та Австралії, а також в Карпатському та Прикарпатському регіоні України. В дикій природі кліщі інфікуються паразитуючи на хворих тваринах, разом з цим інфіковані кліщі заражають здорових тварин. В деяких регіонах природна інфікованість кліщів сягає 30-60%. В заражених кліщах боррелії зберігаються довічно. Кліщі передають інфекцію трансфазово та трансоваріально. Таким чином заразні всі активні стадії кліща: личинки, німфи та статевозрілі особи. Інфіковані птахи можуть переносити інфекцію у різні регіони світу, і якщо в цих регіонах наявні переносники (іксодові кліщі), заражаються вони та інфікують інших сприйнятливих до інфекції тварин. Поряд з цим птахи на своєму тілі можуть переносити інфікованих кліщів, які в свою чергу будуть заражати інших тварин. Таким чином формується новий природній осередок інфекції.

    Основні напрямки епідеміологічного обстеження природних осередків хвороби Лайма.

  • Безперервне та динамічне спостереження за здоров'ям населення, яке проживає в епізоотичному осередку;
  • Ретроспективний аналіз захворюваності людей на хворобу Лайма на даній території;
  • Лабораторне обстеження населення проживаючого в епідемічному осередку на предмет виявлення антитіл до B. burgdorferi;
  • Визначення заселеності хутра дрібних гризунів та інших тварин екзопаразитами (кліщами);
  • Лабораторне дослідження матеріалу від виловлених ектопаразитів (кліщів) на предмет виявлення B. Burgdorferi.

    Заходи профілактичної спрямованості.

  • Знищення кліщів у дикій природі;
  • Використання засобів індивідуального захисту від кліщів;
  • Санітарно-просвітня робота з населенням, яке постійно проживає і особливо з особами, які тимчасово прибули до епізоотичного осередку.

    Профілактичні заходи спрямовані на нейтралізацію джерела інфекції, розривання шляхів передачі та підвищення несприйнятливості населення до гепатитів В і С.

    За епідеміологічного обстеження випадків захворювання на гострі гепатити В і С основна увага приділяється з'ясуванню шляхів інфікування, оскільки встановити джерело зараження у більшості випадків неможливо. Насамперед уточняється час початку захворювання, після цього з'ясовується можливість реалізації того чи іншого шляху зараження, у проміжку 180-50 днів до появи перших клінічних проявів хвороби. Зокрема необхідно встановити чи мали місце у хворого:

  • будь-які медичні лікувально-діагностичні маніпуляції, що супроводжувалися пошкодженням шкіри та слизових оболонок (від ін'єкцій до об'ємних оперативних втручань);
  • будь-які медичні лікувально-діагностичні маніпуляції, які не передбачають пошкодження шкіри та слизових оболонок, але таке пошкодження може відбутися (різні скопічні дослідження з використанням волоконної оптики, огляд жінок з використанням акушерських дзеркал тощо);
  • переливання крові та її дериватів;
  • будь-які немедичні маніпуляції, що супроводжувалися пошкодженням шкіри та слизових оболонок (манікюр, педикюр, пирсінг, татуювання, внутрішньовенне введення наркотичних речовин);

    Крім цього необхідно з'ясуватиможливість реалізації статевого шляху зараження: часта зміна статевих партнерів, проституція чи користування послугами повій, анально-генітальні контакти, статеві перверсії. За цього шляху зараження встановлення джерела збудника не складає особливих труднощів, оскільки ним виступають статеві(ий) партнери.

    Зараження вірусами гепатитів В і С новонароджених та немовлят відбувається виключно вертикальним шляхом де джерелом збудника виступає інфікована мати.

    Від шляху, яким відбулося зараження вірусами гепатитів В та С буде залежати наступний етап епідеміологічного обстеження. Він може стосуватися:

  • з'ясування способу та визначення якості стерилізації медичного інструментарію в ЛПЗ де могло відбутися зараження;
  • дослідження донорської крові на наявність сироваткових маркерів гепатитів В і С;
  • з'ясування способу та визначення якості стерилізації інструменту для проведення педикюру, манікюру, пирсінгу, татуювання через який могло відбутися зараження;
  • обстеження статевих партнерів на наявність сироваткових маркерів гепатитів В і С;
  • обстеження матері (за інфікування новонародженого чи немовляти) на наявність сироваткових маркерів гепатитів В і С.

    Групи підвищеного ризику щодо зараження вірусами гепатитів В і С:

  • Діти народжені від матерів інфікованих вірусом гепатиту В чи С;
  • Реципієнти донорської крові;
  • Пацієнти хронічного гемодіалізу;
  • Пацієнти, яким часто проводяться парентеральні лікувально-діагностичні маніпуляції;
  • Особи, які часто користуються послугами косметологічних салонів, салонів татуювання та пирсінгу;
  • Медичний персонал, який працює з кров'ю та іншими біологічними тканинами чи виконує парентеральні маніпуляції;
  • Працівники косметологічних салонів, салонів татуювання та пирсінгу;
  • Особи, які ведуть безладне статеве життя, повії, гомосексуалісти, особи із статевими перверсіями;
  • Ін'єкційні наркомани.

    Профілактичні заходи спрямовані на нейтралізацію джерела збудників гепатитів В і С:

  • Госпіталізація (ізоляція) в інфекційний стаціонар осіб, хворих на гострі гепатити В і С;
  • Диспансерне спостереження за реконвалісцентами гострих гепатитів В і С та хворими на хронічні гепатити В і С;
  • Виявлення пацієнтів із безсимптомним перебігом гострих та хронічних гепатитів В і С та встановлення диспансерного спостереження за ними (лабораторний моніторинг на сироваткові маркери вірусів гепатитів В і С осіб, які належать до груп ризику, пацієнтів з неуточненими у тому числі і хронічними захворюваннями печінки);
  • Спостереження за особами, у яких був реалізований хоча б один із шляхів зараження гепатитами В і С, впродовж 3-х місяців з моменту можливого інфікування;
  • Дотримання правил відбору донорів:
  • обстеження донорів на сироваткові маркери вірусів гепатитів В і С;
  • усунення від донорства осіб, які в минулому перенесли гепатит та хворих з неуточненими захворюваннями печінки, реципієнтів донорської крові чи її дериватів, наркоманів, алкоголіків та інших асоціальних осіб.

    Профілактичні заходи спрямовані на розривання шляхів передачі збудників гепатитів В і С:

  • Використання одноразового інструменту для парентеральних маніпуляцій та лікувально-діагностичних процедур;
  • Стерилізація багаторазового інструменту для парентеральних маніпуляцій в автоклавах;
  • Ретельна передстерилізаційна підготовка, використання відповідної концентрації хімічних дезінфектантів, дотримування температурних режимів та експозиції при стерилізації медичного інструменту, який не підлягає автоклавуванню;
  • Обмеження показань до переливання крові та її компонентів;
  • Переливання крові та її компонентів за принципом: один донор однин реципієнт;
  • Забезпечення медичного персоналу, який контактує з кров'ю та іншими біологічними рідинами, індивідуальними засобами захисту (спеціальні рукавички, маски чи окуляри для захисту очей);
  • Навчання працівників немедичних закладів, у яких надаються косметологічні послуги, ефективним методам стерилізації інструменту;
  • Контроль за якістю стерилізації інструменту, який використовується у немедичних закладах для проведення педикюру, манікюру, пирсінгу, татуювання;
  • Забезпечення одноразовими шприцами осіб, які парентерально вживають наркотичні речовини;
  • Санітарно-просвітня робота з особами окремих груп ризику, яка спрямованана:
  • дотримування загальноприйнятих суспільних та релігійних (християнських) норм моралі;
  • роз'яснення ймовірного ризику зараження вірусами гепатитів за безладних статевих зв'язків та парентерального вживання наркотичних речовин;
  • пропагування використання презервативів при статевих зв'язках поза сім'єю та одноразових шприців за ін'єкційного вживання наркотичних речовин.

    Заходи спрямовані на підвищення несприйнятливості населення до гепатитів В і С:

    1. Специфічна активна профілактика гепатиту В;

    2. Екстрена пасивна профілактика гепатиту В

    Специфічна активна імунопрофілактика гепатиту В передбачає застосування плазменних чи рекомбінантних вакцин. Найбільш часто застосовуються рекомбінантні вакцини «Рекомбівакс НВ» та «Енджерикс В». Вакцинації підлягають новонароджені діти в перші години після народження. Щеплення проводиться триразово з інтервалом в 1 міс. Вакцинації також підлягають дорослі, які відносяться до груп ризику. Імунітет, який утворюється на введення вакциниз берігає свою напруженість впродовж 3-5 років. Через цей термін часу, особам у яких зберігається ризик зараження вірусом гепатиту В рекомендується введення підтримуючої (бустерної) дози чи повторної ревакцинації в об'ємі повного курсу. Захисним рівнем антитіл проти гепатиту В вважається рівень 10 МО/мл і більше.

    Екстрена пасивна імунопрофілактика гепатиту В здійснюється шляхом введення специфічного імуноглобуліну проти гепатиту В. Екстреній імунопрофілактиці гепатиту В підлягають діти народжені від матерів інфікованих вірусом гепатиту В та особи, у яких під час контакту з хворим на гепатит В відбулася реалізація будь-якого із шляхів зараження. Дітям народженим від матерів інфікованих вірусом гепатиту В вводиться імуноглобуліну проти гепатиту В в першу годину після народження в дозі 0,5 мл. Дорослим імуноглобулін необхідно ввести не пізніше 24-28 год. з моменту можливого зараження в дозі 0,06 мл/кг.

    Специфічна профілактика гепатиту С не розроблена.

Exit mobile version