Варикоцеле

Варикоцеле – це розширення вен сім'яного канатика. Сім'яний канатик – трубчаста освіта, в яку входить сім'явивідна протока, по якій сперматозоїди викидаються в сечовипускальний канал, а також артерія і вени.

Через вени сім'яного канатика кров від яєчка відтікала в магістральні вени – нижню порожнисту і ниркову вену. Унаслідок несиметричної впадання, а також унаслідок анатомічних особливостей, розширення вен найчастіше спостерігається зліва (у 80-90 відсотках випадків). Рідше виникає варикоцеле справа і ще рідше буває двостороннім.

При варикоцеле розширення вен має такий же механізм, що і при варикозній хворобі (корінь у цих слів один і той же). Нерідко варикоцеле, варикозна хвороба і геморой зустрічаються разом.

Чому виникає варикоцеле?

Причиною виникнення розширення вен сім'яного канатика є неправильний розвиток стінки вени, яка у разі варикоцеле, має збиткові клапани, а нерідко і повністю їх позбавлена. Сприяючими до варикоцеле чинниками є застійні явища в органах малого тазу – замки, нерегулярність статевого життя, важка фізична робота.

Існує різновид варикоцеле, зване "вторинне варикоцеле". Унаслідок розвитку пухлини в черевній порожнині або зачеревному просторі порушується відтік крові з вен сім'яного канатика. Унаслідок чого і відбувається розширення венозної стінки.
Такий різновид хвороби примушує ретельно обстежувати пацієнта, страждаючого варикоцеле, з метою виключення такої серйозної патології, як пухлина нирки, а також інших пухлинних захворювань.

Як виявляється варикоцеле?

Прояви варикоцеле знаходяться в прямій залежності від величини розширення вен. При першій стадії захворювання зазвичай ніяких проявів хвороби не наголошуються. Нерідко варикоцеле в цій стадії виявляється при профілактичних оглядах (якщо звичайно хірург або уролог оглядає пацієнта належним чином). У вертикальному положенні можна промацати розширені вени.

При переході в горизонтальне положення вени спадаются і стають непомітними.

При другій стадії варикоцеле, яка може стати цілком закономірним наслідком відсутності лікування першої стадії, вени розширюються більшою мірою. Вони спускаються у вигляді кетягів нижче за нижній полюс яєчка. При огляді виявляється асиметрія. Яєчко на стороні опускається, унаслідок чого відповідна половина мошонки відвисає.
Хворий скаржиться на біль, який може бути абсолютно різній інтенсивності, – від незручності при ходьбі до гострих болів типу невралгії. У деяких хворих наголошується відчуття паління в області мошонки, а також посилене потовиділення. Не рідкість зниження статевої функції.

При третій стадії болю постійні і турбують поза фізичним навантаженням – у спокої, вночі. Мошонка збільшена за рахунок численних "кетягів″ вен, які спускаються значно нижче за нижній полюс яєчка. У багатьох дослідженнях було доведено, що в такому поляганні в яєчку відбувається порушення сперматогенезу – утворення сперматозоїдів, хоча атрофія яєчка відбувається рідко.

Як лікувати варикоцеле?

Лікуванню варикоцеле, повинне передувати обстеження. Враховуючи ту обставину, що розширення вен сім'яного канатика може бути наслідком пухлин зачеревного простору і малого тазу, потрібне обстеження. Включає таке обстеження як мінімум ультразвукове дослідження. При виникненні підозри УЗІ доповнюють іншими методу дослідження.

Варикоцеле першої стадії не вимагає лікування. Досить усунути причину застійних явищ в малому тазу (хронічні замки, виключення важких фізичних навантажень і ін.) і все встає на своє місце. У літніх людей носіння суспензорія буває вельми корисним.

При другій стадії, особливо, коли хвороба супроводжується вираженим болями, консервативного лікування недостатньо. Необхідне оперативне втручання, яке практично не уникнути при третій стадії варикоцеле.

Існує декілька методів лікування варикозного розширення вен сім'яного канатика. Всі ці методи можна розділити на три групи: посічення вен, підняття яєчка, а також закупорка вен зсередини (емболізация).

Показаннями до хірургічного втручання при варикоцеле є наступні обставини:

  1. Порушення якості сперми
  2. Біль
  3. Косметичний дефект
  4. Припинення зростання ураженого яєчка при статевому дозріванні

    Пересікання вен (операція Іванісевича, Паломо) припускає видалення розширених вен. Складність таких операцій полягає в тому, що необхідно зберегти венозний відтік і при цьому видалити розширені вени. Операції, направлені на підняття яєчка, дозволяють поліпшити відтік крові з вен і тим самим вирішити проблему.
    Емболізация припускає закупорку вен зсередини за допомогою спеціальних матеріалів. На відміну від інших методів трансвенозная емболізация є ефективним, безпечним методом. Така методика дозволяє швидко відновитися пацієнтові після втручання.

Exit mobile version